top of page
בלוג עיצוב פנים מאת עינב מאי

By Einav May

בלוג עסקי למעצבים ואדריכלים עצמאיים
  • YouTube
  • Instagram - Black Circle
חיפוש

איך לתכנן משרדים שהעובדים ירגישו בהם מעולה

היום כשאני חושבת על תכנון ועיצוב משרדים, בעיקר הייטק אבל כבר לא רק, אני חושבת דבר ראשון על העובדים, על חווית המשתמש שלהם. מה אני יכולה לעשות שיהפוך את היום שלהם ליותר נעים ונוח ואפילו מהנה. "עובד טוב הוא עובד שטוב לו" - זה ללא ספק אחד המשפטים שמנחים אותי בתהליך.

מחקרים מראים שיפור פרודוקטיביות, אווירה חיובית, מורל גבוה ופחות ימי מחלה במשרדים בהם לוקחים בחשבון את רווחת העובדים. אותם משרדים נהנים מעובדים טובים יותר שנשארים בחברה לזמן ארוך יותר.אז איך לתכנן משרדים כדי שלא רק יראו מעולה אלא גם ירגישו מעולה?

הנה כמה דברים שחשוב שתדעו ותשימו אליהם לב מעכשיו בתכנון ועיצוב משרדים:


גיוון וגמישות בעמדות העבודה


אם פעם לכל עובד היה את שולחן העבודה שלו, היום אני אנסה לתכנן כך שהעובד יוכל לזוז ולנוע עם המחשב הנייד שלו ויוכל לגוון ולהשתמש באזורי עבודה שונים במשרד. כך למעשה יש לעובד חופש לבחור איפה לשבת ואיך הוא רוצה לעבוד. ננסה לשלב בתכנון מגוון אזורי עבודה כמו חדרי ישיבות לא קונבלציונלים עם ספות נמוכות, חללים קטנים במשרד לשיחות ועבודה בשיתוף פעולה של צוותים קטנים ובוטים פרטיים למי שרוצה להתרכז או לקיים שיחות פרטיות. חשוב להבין שלמגוון ולגמישות הזו השפעה ממש חיובית ותורמת לייעול העבודה ולהרגשה של העובד גם מהבחינה המטאלית, הפסיכלוגית והפרודוקטיבית זה יוצר עבורו אפשרויות נוספות להפיק את המירב מעבודתו ומאזן את שעות העבודה המרובות.

צמחייה ואור טבעי


ברוב המגדלים החדשים יש קירות מסך כלומר חלונות מהתקרה עד הריצפה שמכניסים שפע של אור טבעי שזה מעולה, האתגר הוא כאשר אנחנו מתכננים משרד בבניין ישן עם חלונות קטנים ותקרה יחסית נמוכה, במקרה כזה מה שננסה לעשות הוא לתכנן את החלל עם כמה שפחות מחיצות אטומות, נשתדל לפתוח את החלל כמה שיותר. נשתמש במחיצות זכוכית לחלוקה בין החללים או במשרביות אווריריות מברזל על מנת ליצור כן הפרדה בין החללים אך ללא חסימה של האור הטבעי. שימו לב שמשרד חשוך והיעדר של אור טבעי ידוע שמפיע באופן ישיר על מצב הרוח. כך שככל שהמשרד יהיה מואר יותר העובדים בו ירגישו טוב יותר. בנוסף אני אנסה לשלב כמה שאפשר צמחייה (אמיתית) במשרדי שאנחנו מתכננים, צמחים תורמים להגדל רמת החמצן במקום ויש לזה השפעה על רמת הריכוז. לצמחים יש גם הפשעה מריעה וחיוסית על מצב הרוח לאורך כל היום. אמנם יש חברות שחוששת מבחינת התחזוקה אבל אין ספק שגם אם נחליף צמחיה פעם בכמה חודשים, האפקט שלה על העובד, על ההרגשה שלו, על המצב רוח שלו הוא שווה את זה. מעבר לעציצי שולחן קטנים אני אשלב עצים יחסית גדולים, הם מחזיקים מעמד זמן רב יותר וגם אפשר לשתול אותם בעציץ עם מערכת הידרופונית, כך שהצמח למעשה משקה את עצמו וצריך למלא בו מים רק פעם בחודש.
עידוד פעילות גופנית


יותר ויותר חברות מבקשות מאיתנו לשלב בתכנון חדרי כושר ויוגה, משחקי שולחן, מלתחות ויצירת תשתית שמעודדת את העובדים להגיע עם אופניים לעבודה.

הגברת האקטיביות ותנועה במהלך יום העבודה ושילוב מגוון רחב של פעילויות ספורטיביות בהם העובדים יכולים לקחת חלק במהלך יום העבודה זו דרך טבעית עם השפעה חיובית על המורל והמוטיבציה ובסופו של דבר מגבירה את רמות התפוקה שלהם.אז אלו רק חלק קטן מהדברים שניתן לעשות על מנת לשפר את הרגשת העובדים במשרד, חשוב לזכור שלתכנון שלנו יש השפעה רבה על האנשים שמשתמשים בו במיוחד אלו המשתמשים באופן יומיומי, תכנון נכון עם חשיבה מכוונת יכול לעשות שינוי עצום בחיים שלהם, באווירה שתהיה בחברה, בפרודוקטיביות ולהשפיע ממש על האושר שלהם.


תבינו. תפנימו. ותתכננו בהתאם. :)


עינב מאי

#משרדים #עובדים #תכנון #עיצוב

 

25 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

The Newsletter

הצטרפו עכשיו לניוזלטר